Ten kaukaski placek jest lepszy niż pizza. Doskonały smak zawdzięcza mieszance serów
Gdy pierwszy raz spróbowałam kaukaskiego placka z serem, czyli chaczapuri, nie mogłam przestać go jeść. Puszyste ciasto z dodatkiem aromatycznej mieszanki serów smakowało tak, że żadna pizza się do niego nie umywała. W sumie ciasto na chaczapuri robi się podobnie, jak na pizzę, a więc bardzo łatwo. Potem wystarczy je tylko nadziać serem i upiec. Spróbujcie, a przekonacie się, że to jest po prostu niebo w gębie!
Jak zrobić chaczapuri?
Chaczapuri to jedna z najbardziej znanych potraw gruzińskiej kuchni. Można je nazwać kaukaską, czy też gruzińską wersją pizzy. By przygotować chaczapuri, należy zagnieść ciasto, a potem zrobić serowy farsz. Po upieczeniu ser się upłynnia, doskonale się ciągnąc i nawilżając lekkie ciasto.
Przepis: Chaczapuri
Kaukaski wytrawny placek z serem
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Gruzińska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 830 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka drożdży instant
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 1 jajko
- 200 ml ciepłego mleka lub wody
- 2 łyżki stopionego masła
- 1 żółtko
- 2 łyżki mleka
- 30 g masła
Na nadzienie:
- 200 g sera mozzarella
- 200 g sera feta
- 1 jajko
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaMąkę wsyp do miski, dodaj sól, cukier, drożdże i jajko, wymieszaj. Dodaj ciepłe mleko, wstępnie wyrób ciasto. Dodaj masło, wyrabiaj ciasto, aż będzie odchodzić od dłoni. Przykryj je ściereczką, pozostaw do wyrośnięcia.
- Przygotowanie farszuMozzarellę zetrzyj na dużych oczkach. Dodaj do niej pokruszoną fetę i jajko, wymieszaj.
- Formowanie plackówCiasto podziel na 4 równe części. Każdą rozwałkuj na cienki placek. Na środek każdego wyłóż 1/4 nadzienia, boki zawiń do góry, by zakryć farsz. Placki ponownie lekko rozwałkuj.
- Pieczenie chaczapuriChaczapuri układaj po dwie sztuki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj je żółtkiem rozmieszanym z mlekiem. Piecz 15-20 minut w piekarniku o temperaturze 220 stopni Celsjusza. Przed podaniem na każdym placku połóż kawałeczek masła.
Gruzińskie chaczapuri – wskazówki
Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym gruziński przysmak będzie smakował, jak należy.
- Do tej potrawy wykorzystuje się zwykle młody, żółty ser. Może to być ser owczy, ale krowi o wyrazistym smaku też będzie dobry.
- By ser idealnie upłynnił się w czasie pieczenia, przed przygotowaniem farszu warto go namoczyć w zimnej wodzie. Wtedy nabierze delikatności.
- Chaczapuri można formować na dwa sposoby. Pierwszy przewiduje położenie serowego nadzienia na środku placka i zawinięciu brzegów ciasta do środka. W ten sposób nadzienie zostanie zamknięte w środku i placek można będzie ponownie rozwałkować, by zrobił się bardziej płaski. Nadzienie może też pozostać częściowo odkryte. Drugi sposób polega na umieszczeniu farszu między dwoma cienkimi plackami, zlepieniu brzegów i ewentualnym rozwałkowaniu placka.
- Jeśli chcesz przygotować chaczapuri na patelni, rozgrzej na niej masło i ostrożnie połóż nadziany placek. Smaż go pod przykryciem, do momentu, aż zrumieni się od spodu. Potem odwróć go na drugą stronę i smaż z drugiej strony już bez użycia pokrywki.
- Wierzch ciasta przed pieczeniem należy posmarować żółtkiem rozkłóconym z mlekiem, by ciasto ładnie się zrumieniło.
- Chaczapuri podaje się na ciepło. Po wyjęciu z piekarnika, na gorącym placku należy położyć kawałeczki masła.
Odmiany chaczapuri
Chaczapuri robi się z ciasta drożdżowego, bez dodatku drożdży albo z dodatkiem proszku do pieczenia. Zwykle potrawę tę się piecze, ale można też usmażyć na patelni.
Klasyczne chaczapuri zawiera nadzienie z mieszanki aromatycznych serów. Chaczapuri imeretyńskie ma więcej sera, który jest wymieszany z posiekanymi ziołami, np. świeżą kolendrą. Niezwykle smaczne i apetyczne jest chaczapuri adżarskie. Ma ono kształt łódki, w którą nakłada się serowe nadzienie, a pod koniec pieczenia wybija się na nie jajko. Po zapieczeniu całość zamienia się w przepyszną całość.